A gólkirály, akit az egész kontinens irigyelt - Schlosser Imre

Volt idő, amikor a magyar futball még nem a világhírű Aranycsapatról szólt, nem Puskás Öcsiről vagy Kubaláról.

schlosser_imre_1923-ban.jpg

Volt egy korszak, amikor a futballélet még szinte családi méretű volt, a pályák sárosak, a mezőnyök „sportos úriemberekből” álltak, és a játékot még sokan nézték cilinderből. Ebben a világban tűnt fel egy fiatal balösszekötő, Schlosser Imre, aki hamarosan nemcsak a magyar pályákat, hanem egész Európát meghódította — nem sztárként, hanem legendaként.

Egy fiú, aki mindig kapura lőtt

Schlosser Imre 1889 őszén született Budapesten. A futball ekkoriban még csak bontogatta szárnyait Magyarországon, de a sportágnak már kialakulóban volt a kultúrája. A fiatal Schlosser gyorsan feltűnt a labdaérzékével, taktikai intelligenciájával és azzal, hogy képtelen volt kihagyni a helyzeteket. Úgy mondták róla: „Ha Slózi a labda közelében van, az már fél gól.”

A Ferencvárosi Torna Clubban lett ismert. Alig volt húszéves, amikor már bajnokságot nyert, és gólkirályi címeket halmozott. Játéka nemcsak eredményes, de szemet gyönyörködtető is volt: nem volt nyers vagy erőszakos, inkább okos, ügyes, finom – a klasszikus technikás magyar csatár prototípusa.

schlosser-imre.webp

Gólkirály mindenek felett

Schlosser 1911-ben vált európai szinten is „elsővé”: ő lett az első játékos a kontinensen, aki egy nemzeti válogatottban elérte az 50 gólt. Ez akkoriban egészen elképesztő volt. Ma, amikor minden nagy csapat gólrekordere szinte automatikusan világsztár, hajlamosak vagyunk elfelejteni, milyen nehéz volt ez akkor: sárban, nehéz labdával, kézi varrású cipőben, durva belépőkkel, taktikai tervezettség nélkül.

A magyar válogatottban 68 meccsen 59 gólt lőtt — ez a mai napig irigylésre méltó mutató. Klubszinten pedig 318 bajnoki mérkőzésén 417 gólt jegyeztek fel tőle, ami még a mai modern statisztikákkal mérve is lenyűgöző. Ő volt az első, aki gót szerzett a klub Üllői úti stadionjában, még 1911. február 12-én, éppen az MTK ellen.

És ami igazán különlegessé teszi: nem csak egy klub ikonja volt. Előbb a Fradit, majd az MTK-t vezette sikerre. Két nagy rivális, két külön világ — és ő mindkettőben ünnepelt volt.

Persze ez a klubváltás sem volt mindennapi, állítólag a Fradi elnökétől két (plusz) tiszteletjegyet kért, amit nem kapott meg, majd megsértették az ezt követő vitában, így azonnal átigazolt a nagy riválishoz. Az első évben (a világháború alatt) 16 mérkőzésen 38 gólt rúgott - ez szinte utolérhetetlen az első osztályban.

De aztán tíz év múlva (némi kihagyás után) visszatért, ha csak egy évre is, mert "Titokban sok könnyet hullattam az elhagyott zöld-fehér színekért., melynek még ma is változatlanul híve vagyok és az is maradok. Könnyen meg lehet ezt érteni, hiszen az igazi klubszellemet ott szívtam magamba és az FTC-ből lendült futballkarrierem a magasba. Mindig igazi örömet éreztem, mikor a zöld-fehér sávos trikót magamon feszülni éreztem".

A pályafutása alatt 13 bajnoki címet és 7 gólkirályi címet gyűjtött be, az MTK-ban hat szezonban hat bajnoki címet szerzett, s mintegy mellékesen 4 évig folyamatosan európai gólkirály is volt. Ekkortájt volt az, hogy Svájc ellen egyetlen válogatott mérkőzésen 6 gólt szerzett.

schlosser_akcioban.jpg

A halk szavú vezéregyéniség

Schlosser nem volt hangos ember. Nem volt afféle keménykezű csapatkapitány, és nem pózolt a pályán. A játék volt számára a lényeg, nem a díszlet. Egyes beszámolók szerint csendesen öltözött, udvarias volt, de ha pályára lépett, megváltozott: ott céltudatos, könyörtelen, de mégis elegáns játékos lett belőle.

Nem volt divatos arc, mégis mindenki ismerte. A "Schlosser-gól" fogalom lett, a lapok külön rovataiban jegyezték, hányat szerzett éppen az adott idényben.

Az első magyar futballsztár

Mielőtt Puskás vagy Hidegkuti neve bejárta volna a világot, Schlosser Imre már beírta magát az európai futballtörténelembe. Külföldi lapok cikkeztek róla, és gyakran keresték külföldi klubok is – de csak pályafutása végén igazolt egy évre külföldre (de az sem igazi külföld volt, hiszen a Wiener FC volt, játékos-edzőként). Ő még abból a korból való volt, amikor a hűség, a közösség, a nemzeti identitás erősebb volt a szerződéseknél.

Schlosser a harmincas évek végéig aktívan játszott, majd edzőként is tevékenykedett kisebb kluboknál. Az ötvenes évek elejére már szinte teljesen visszavonult a nyilvánosságtól. 1959. július 18-án, 69 évesen hunyt el Budapesten.

Bár a neve ma nincs annyit emlegetve, mint Puskásé vagy Détárié, de a Fradi és az MTK is legendaként őrzi emlékét – és a statisztikákban, a rekordlistákon ma is ott van a neve, mint az egyik első.

Utóhang – egy korszak szimbóluma

Schlosser Imre több volt, mint futballista. Ő volt az első példa arra, hogy a magyar futball lehet világszínvonalú. Hogy egy budapesti fiú is lehet Európa legjobbja. Hogy a technika, az ész és az ösztön együtt csodákra képes a pályán. 1955. október 16-án a 100. magyar-osztrák mérkőzésen, 104 ezer néző előtt ő vezette ki a magyar csapatot és ő végezte el a kezdőrúgást is, a Népstadionban.

schlosser-kezdurugas.jpg

És bár ma kevesen ismerik őt névről, minden magyar gól, minden elegáns csel egy kicsit Schlosser örökségét is viszi tovább.

 djp

Kapcsolódó posztok 

Az Aranycsapat és legnagyobb veresége

99 éve született Papp Laci

13 éve hunyt el az első magyar aranylabdás – Albert Flórián

Egy igazi sportlegenda – Egerszegi Krisztina

103 éves a világ legidősebb olimpiai bajnoka – Keleti Ágnes